Poslední příspěvky

Stran: [1] 2 3 ... 10
1
Dotazy laiků / Elektro schéma v rozvaděči ?
« Poslední příspěvek od Miroslav Kočík kdy Srpen 06, 2019, 08:56:00 dopoledne  »
Dobrý den,

pracuji jako návodář ve fabrice a řešíme otázku z pohledu bezpečnosti, zda-li existuje nějaká vyhláška / směrnice / nařízení , které by definovalo, jaké materiály mohou být umístěny v rozvaděči stroje. Máme elektro schémata , která strkáme doposud do elektro rozvaděče. Já si osobně myslím, že to není zcela v pořádku a proto bych se s Vámi rád poradil, kde by se tyto informace daly zjistit.

Moc Vám děkuji za všechny případné odkazy a poznatky.

S pozdravem Miroslav.
2
Dotazy laiků / Indukce 1x25A
« Poslední příspěvek od Martin kdy Červen 06, 2019, 08:16:44 dopoledne  »
Dobrý den,

plánujeme rekonstrukci kuchyně a chtěli bychom přejít na indukci. V bytě máme jednofázový jistič 25A. K místu, kde by měla být indukce, je přiveden 4 žílový kabel, ten je napojen na samostatný okruh. Myslíte, že indukce bude bez problémů fungovat tak, abychom mohli mít zapnutou např. troubu (na jiném okruhu) a další běžné spotřebiče v domácnosti a nevyhazoval se hlavní jistič? Případně bych uvažoval o pořízení indukce s regulátorem výkonu (např. https://varne-desky.heureka.cz/electrolux-ehh-6240-isk/poradna/#section). Děkuji za názory.

Martin
3
Dotazy laiků / Jde vykonávat řemeslo elektrikáře bez vzdělání na sš
« Poslední příspěvek od Jan kdy Květen 09, 2019, 18:49:17 odpoledne  »
Zdravím, měl bych takový dotaz. Je mi 22 let a mám vystudovanou obchodní akademii. Poslední dobou, ale zjišťuji, že víc než vedení účetnictví mě baví elektrikářina. Není nějaká cesta, jak se vzdělat, aby jsem mohl dělat sám a nemusel chodit 3 roky na střední? Momentálně dělám s otcem, ale to taky není navždy.
4
Dotazy laiků / Jak opravit adaptér
« Poslední příspěvek od Jiří kdy Duben 20, 2019, 18:48:18 odpoledne  »
Dobrý den, nevíte prosím někdo, jak opravím zlomenou tyčku u vidlice? Jak se vůbec dostanu dovnitř adaptéru? Děkuji
5
Dotazy laiků / Přetížení, smrt spotřebičů :-( Dotaz
« Poslední příspěvek od helena kdy Duben 04, 2019, 16:30:40 odpoledne  »
Dobrý den
Píšu jako úplný laik. Bydlím v osmiposchoďovém paneláku. Na každém poschodí jsou 3 byty. Včera odpoledne nám najednou vypnuly všechny spotřebiče a světla. Šli jsme se podívat na pojistky v bytě, ty nebyly vypnuté, zkusily jsem je zapnout a vypnout. Potom jsme to stejné udělali s pojistkami na chodbě, ty taky nebyly vyhozené. Proud stále nefungoval. Teprve 15 minut po výpadku proudu vypadla jedna pojistka v našem bytě i pojistky chodbě. Vzápětí jsme ucítili zápach z  televizoru. Ihned jsme vypnuli i ostatní pojistky, vytáhli spotřebič ze zásuvek. Už bylo pozdě. Televizor, myčka a lednička nejedou a asi je po nich :-(. Zavolali jsme domovního elektrikáře a ten nám řekl, že: chyba nebyla u nás v bytě, ale v baráku. Že v rozvodné skříni na chodbě u nás v patře se upálila nějaká nožička -nultá fáze-že napětí bylo dvojnásobně velké přes 400 voltů.(?)

Ještě bych chtěla dodat, že v této době u nás probíhá zateplování paneláku. A v době výpadku pracovali na fasádě dva nebo tři pracovníci s vrtačkami. Za barákem je el. kladka, ale to nevím, zda to jelo. Pracovníci odebírají elektřinu tak, že  vedou kabely z přízemí našeho domu ven. Asi hodinu (ale nevím přesně) před událostí jsem z okna, na straně, kde se vrtalo, cítila pálící se kabely či tak něco, zapáchalo to podobně jak náš pálící se televizor. Možná jen zápach z pracovního procesu, ale jindy jsem to necítila.  Ale v té době jsem tomu nevěnovala pozornost.

Jen bych se chtěla zeptat, jak to vidíte, čím to přepětí bylo nebo mohlo být  způsobeno?
6
Dotazy laiků / Revize bytu v ramci pojisteni bytu/domu
« Poslední příspěvek od Hop46 kdy Březen 17, 2019, 12:13:00 odpoledne  »
Zdravim,

mam takovy problem s bytem.

Koupil jsem novostavbu a dodelal kuchynskou linku(electriku jsem si delal sam).
Tim padem jsem zneplatnil vychozi revizi bytu.
Tak jsem si tam pozval revizaka.
Protoze podle stanov pojisotvny, jakakoli zmena v electro instalaci si vyzadaje novou revizi bytu, jinak pojisotvan neplni v pripade nehody od electroinstlace.

Ten zjisitl, ze tam nesedi vychozi revize bytu, proste nekdo udelal to, ze v kanclu daval nejspis jenom razitka na papiry.
Jinak by si vsiml, ze jsem v byte nadelal klientske zmeny (ele. vyvody na klimatizac, dalsi zasuvky, podlahove vytapeni atd- v rozvodne krabici pribylo nekolik jisticu navic od stavby-developera).

No ten revizak, co tam byl rikal, ze je tohle na oznameni a na pravni rizeni ci co, ze chce ode mne cleou dokumentaci atd...

No vyzadal jsem si od developera celou dokumentaci a zjsiitl, ze revizak mel pravdu. Nevim co by to znamenalo, jestli kompletni revize bytoveho domu nebo problem s kolaudaci i..

Ja se rozhodl, ze se slusne domluvim s developerem, aby zridil napravu..

Ted k me otazce:
Revizak od developera mi rekl, ze udela novou revizi tim, ze zrusi starou a tu starou opravi a necha tam puvodni data a doplni jistice atd..

Jenze, kdzy to udela k soucasnemu stavu bytu bude ta revize platna, kdyz se tam kuchynska linka namontovala pozdeji?

[/b]On mi trvdi, ze staci, kdyz tam bude dokresleno, kde jsou nove umisteny zasuvky pro kuchyn a ze pro revizi staci, ze vse bylo v tom okamziku na wago svorkach.
Ja tim padem uz nepotrebuji revizi na to, ze na ty draty trcici ze zdi byly namnontovany zasuvky atd.

Dekuji za odpoved.
7
Dotazy laiků / Vypínání hlavních vypínačů u strojů a zařízení
« Poslední příspěvek od Marcel Mroz kdy Leden 09, 2019, 16:34:05 odpoledne  »
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně možnosti vypínání hlavních vypínačů u strojů a zařízení. Může tyto vypínače vypínat a zapínat i člověk neelektrikář, např. strojní údržbář, zámečník, atd. ?

Díky
8
Dotazy laiků / Dotaz: alternativa trafa pro 3 světla - příložená fotografi
« Poslední příspěvek od Jiří-Plzeň kdy Prosinec 03, 2018, 14:10:21 odpoledne  »
Ahoj všem,
mám problém, kdy v našem zařízení odešlo trafo pro 3 světla, výrobce už zanikl
a potřeboval bych radu ke zvolení alternativy.

9
Dotazy laiků / Měření odporu na motocyklu
« Poslední příspěvek od Pája kdy Listopad 24, 2018, 15:10:58 odpoledne  »
Dobrý den,

potřeboval bych proměřit komponenty na svém motocyklu.
Měří se odpory v hodnotách 1 ohm, 10 ohmů, 100 ohmů, 1000 ohmů.
Přičemž v naměřených hodnotách se potřebuji pohybovat v určitých rozsazích, cokoliv pod nebo nad rozsah znamená vodný komponent.
Bohužel mám k dispozici pouze multimetr, kde lze nastavit nejnižší hodnota 200 ohmů.
Pro mě to má tedy nulovou výpovědní hodnotu. Navíc je pro mne elektrika poměrně španělská vesnice.

Byl by někdo schopný a hlavně ochotný mi motocykl proměřit?
Ideálně v rámci Jižní Moravy.

Předem děkuji za odpověď.
10
Dotazy laiků / Zásuvky mi doma ničí originalni adaptery apple
« Poslední příspěvek od Radim kdy Listopad 09, 2018, 21:06:46 odpoledne  »
Setkal se někdo s tím, že by mu klasicke neponicene zasuvky a relativne nova elektroinstalace odrovnavala nove bile adaptery na iphone a na macbook. Zadne jine adaptery(lampicka, chuvicka a pod) to neublizi.....vzdy po tydenim bezproblemovem pouzivani najednou nabijecka zasici a adapter nefunguje...mel sem doma 2 elektrikare, rozebrali vsechny zasuvky vse dotazeno, nepobiceno. Dokonce revize z Eonu kontrola venku, uvnitr- prepeti zadne....je to elektrikarsky duch? 5 nabijeceknza mesic. Jedna stoji 400 a na maca 2000
Stran: [1] 2 3 ... 10