Odpověď

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.
Jméno:
E-mail:
Předmět:
Ikona zprávy:

Připojit:
(Vymazat přílohu)
(více příloh)
Omezení: 4 příloh na příspěvek, maximální velikost 192KB, maximální vlastní velikost 128KB
Ověření:
Kolik písmen má výraz Český elektrikář?:
Jakou barvu má klín na české vlajce?:

Zkratky: stiskněte shift+alt+s pro odeslání nebo shift+alt+p pro prohlédnutí


Shrnutí tématu

Poslal: Jan Franěk
« kdy: Leden 26, 2014, 13:46:53 odpoledne  »

Další častý dotaz.

Ne tak docela. V případě kdy pouze doplníte několik zásuvek do stávajícího obvodu, aniž by jste změnili proudovou hodnotu a charakteristiku jističe, nemusíte řešit žádnou projektovou dokumentaci. Elektrofirma, která to provádí, by měla jen do projektu doplnit provedené změny a připravit nějakou zprávu o provedené práci. Pro zkušeného elektrikáře, je to otázka chvilky.
Samozřejmě je víc než vhodné, nechat ověřit revizním technikem, jestli jsou naměřené hodnoty v limitu a nezhoršují bezpečnost i v ostatních částech instalace. I zde se bohužel setkáváme s mnohými chybami, které někdy mohou vést, až k úrazu, nebo škodám na majetku.

Pokud doplníte ve stávajícím rozvaděči, další jistič, pro nový obvod, už by mělo jít o promyšlený krok. Je potřeba znát více souvislostí, ale požadavek na projektovou dokumentaci, s výpočty, je celkem logický. Jde o změnu vlastností a zásah do výrobku, kterou by měl provádět pouze výrobce daného rozvaděče, který bude garantovat nezměněné vlastnosti jeho výrobku. V opačném případě, přebírá odpovědnost za  ten výrobek, elektrikář, který zásah do rozvaděče provedl a to se všemi právními důsledky.
Právě v těchto případech se dělá nejvíce chyb a i proto není požadavek na projektanta, žádným překvapením.