Autor Téma: Je přidání třech zásuvek rekonstrukce?  (Přečteno 3410 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jan Franěk

  • ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
  • Příspěvků: 11
Je přidání třech zásuvek rekonstrukce?
« kdy: Leden 26, 2014, 13:46:53 odpoledne »
Další častý dotaz.

Ne tak docela. V případě kdy pouze doplníte několik zásuvek do stávajícího obvodu, aniž by jste změnili proudovou hodnotu a charakteristiku jističe, nemusíte řešit žádnou projektovou dokumentaci. Elektrofirma, která to provádí, by měla jen do projektu doplnit provedené změny a připravit nějakou zprávu o provedené práci. Pro zkušeného elektrikáře, je to otázka chvilky.
Samozřejmě je víc než vhodné, nechat ověřit revizním technikem, jestli jsou naměřené hodnoty v limitu a nezhoršují bezpečnost i v ostatních částech instalace. I zde se bohužel setkáváme s mnohými chybami, které někdy mohou vést, až k úrazu, nebo škodám na majetku.

Pokud doplníte ve stávajícím rozvaděči, další jistič, pro nový obvod, už by mělo jít o promyšlený krok. Je potřeba znát více souvislostí, ale požadavek na projektovou dokumentaci, s výpočty, je celkem logický. Jde o změnu vlastností a zásah do výrobku, kterou by měl provádět pouze výrobce daného rozvaděče, který bude garantovat nezměněné vlastnosti jeho výrobku. V opačném případě, přebírá odpovědnost za  ten výrobek, elektrikář, který zásah do rozvaděče provedl a to se všemi právními důsledky.
Právě v těchto případech se dělá nejvíce chyb a i proto není požadavek na projektanta, žádným překvapením.

  • kvalifikace: elektromontér
  • revizní technik
  • projektant
  • specializace:Kamerové systémy, EZS, MaR, systémové instalace (chytré domy), elektroinstalace-od projektu, přes realizaci, až po revizi